سرکار خانم پروانه کاظمی (کوهنورد موفق ایرانی)
سرکار خانم پروانه کاظمی (کوهنورد موفق ایرانی)
آنجا که هیلاری در وصفش گفت : " کوهنوردی یک روش زندگی‌ست. روشی که در آن یک سیب بین همه اعضاء گروه تقسیم می‌شود. روشی که در آن قوی‌ترین عضو گروه به پای ضعیف‌ترین راه می‌رود. راهی که رقابت ندارد. که به رهروانش حقوق نمی‌دهند و ایشان را نیازی به سوت و کف مشوقان در قله نیست. ناجی بی منت یکدیگرند. گروه می‌سازند تا دل به سنگ بند کنند تا به ننگ بند نشود.

 

و پروانه کاظمی چه متبحرانه از بر شده است این راه و روش زندگی را...

 متولد سال هزار و سیصد و چهل و نه ست، از همین پایتخت محصور در کوه... ریاضی محض را در دانشگاه صنعتی شریف خوانده و سالهای زیادی را تدریس می کرده است... چند سالی می شود که ورزش او را از تدریس دور نگه داشته، ورزشی رو که بعد از دانشگاه شروع می کند و ادامه می دهد تا امروزی که شاید شده باشد قشنگترین دغدغه ی روزگارش... البته سالها پیگیر بدمینتون بود. از بازیکن لیگ بودن تا مربی و داوریِ آن... اما به علت برخی مشکلات و جوی که دور از آرامش بود رهایش می کند و به دلِ کوه پناه می برد... می بیند با روحیاتش سازگارست ادامه می دهد... درست از سال 84 که بصورت تفننی و بدون هیچ دانش و آموزشی شروع کرد و بعد از چند سال به عضویت یک باشگاه کوهنوردی درآمد تا اولین صعود برون مرزیش بشود قله " موستاق آتا "ی چین به ارتفاع هفت هزار و پانصد و چهل و شش متر در تابستان 89 .

حالا او با عزم راسخ و گامهای هدفمندش  شده است بانویی که در بهار 1390 اولین هشت هزار متری را در " هیمالیای نپال قله ماناسلو به ارتفاع 8163 متر" و در پاییز همان سال قله "آمادابلام را در هیمالیای نپال به ارتفاع 6856 متر" صعود کرده و در نهایت در بهار1391  بام جهان یعنی اورست به ارتفاع 8848 و قله لوتسه (چهارمین قله مرتفع جهان) را به ارتفاع 8516 متر در یک برنامه فتح کرده است .

 

ایرانیان موفق (SIONA ) : برامون از علاقه و شروع رفاقتتون با کوه بگین !؟</