آقای دکتر علی پیرهانی (دومین فرد چند زبانه دنیا)
آقای دکتر علی پیرهانی (دومین فرد چند زبانه دنیا)
به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق، علی پیرهانی، مدیر آکادمی زبان کودک و دومین فرد چند زبانه دنیا گفتگویی با خبرنگاران این پایگاه داشته است که متن این گفتگو به شرح زیر است:

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آقای دکتر در مورد موفقیت خود در این عرصه بفرمایید؟

علی پیرهانی: درحال حاضر شاید برای بسیاری از افراد این ایده وجود داشته باشد که دانستن 200 زبان موفقیت به حساب می‌آید. بنده اعتقاد دارم که موفقیت یک فرآیند است، همانطور که می‌دانید ما پزشک و پولدار بد حال در ایران و حتی خارج از کشور کم نداریم، لذا آنچه که ما بدست می آوریم را نمی توان موفقیت نامگذاری کرد. به طور مثال بچه های زیادی بودند که در دوران مدرسه بسیار موفق عمل می‌کردند و نمره ریاضی بالایی داشتند، اما نمی‌توان آن را موفقیت قلمداد کرد. من اعتقاد دارم که  موفقیت شاخصه‌های زیادی دارد، در ابتدا فرد باید استقلال داشته باشد، فرض کنید دانش‌آموزی همواره نمره‌اش بیست است اما در نهایت تمام مطالعات و تحصیلاتش منجر به موفقیت و تصمیم درست در زندگی‌اش نمی‌شود، پس موفقیت‌ها را باید در تصمیم‌گیری‌های فرد دید چراکه موفقیت همانند برخی موارد در کشور ما کلیشه‌ای است، شاید به این دلیل است که ما به این حقیقت خیلی توجه نمی‌کنیم که موفقیت یک  فرآیند است، یعنی در واقع باید از حرکت‌ها و فعالیت‌های ما یک تجمیع صورت بگیرد و سپس  تصمیم گیری شودکه آیا ما موفق بوده‌ایم یا خیر، ضمن اینکه من اعتقاد دارم کمتر کسی در دنیا موفق بوده است.

زمانیکه ما در مورد موفقیت صحبت می‌کنیم باید به اوضاع معنوی، مادی، احوالات درونی و احوالات اجتماعی افراد را ریز بینانه تر و دقیق تر نگاه کنیم. شاید فردی از دید ما در اجتماع جایگاهی نداشته باشد و احساس کنیم که آن فرد به قول قدیمی‌ها یک ستاره هم در آسمان ندارد که اگر این موضوع را موشکافانه تر بررسی کنیم، خواهیم دید که از کجا به کجا رسیده است،  در مقابل هم یک فردی در یک خانواده  موفقی به دنیا اومده است  و ‌تحصیلاته عالی هم دارد ولی از نقطه ابتدایی تا نقطه انتهایی  کار خاصی انجام نداده و مسیر کوتاه بوده است.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : مفهوم حرف شما این است که افرادی که به ظاهر موفق هستند، در واقعیت نیستند؟

علی پیرهانی: بله، دقیقا همینطور است و من به این موضوع ایمان دارم که این یک فرمول است، که ماحصل انچه را که یک فرد در زندگی شخصی خود انجام میدهد و یک عددی را برای ما عنوان می‌کند که می توان در مورد آن بحث کرد که این موضوع یک سنگ محکی برای یک زندگی موفق است.

 

 

ایرانیان موفق(SIONA) : از منظر خودتان، آیا شما فرد موفقی هستید؟

علی پیرهانی: من اعتقاد دارم که لازمه موفقیت تحول است، ما زمانی شکست می خوریم که از کسی مشورت نمی‌گیریم، زمانی به بن بست می رسیم که تحولی در زندگیمان دیده نمی‌شود و همان فرد سابق هستیم. برخی اوقات در کلاس‌های درس دانشگاه سئوال می‌کنند که نام آخرین کتابی را که خوانده اید، چیست؟ بسیاری از افراد نام آخرین کتابی که خوانده‌اند را فراموش کرده اند. آیا می‌دانستید طبق تعریف جدید یونسکو، میزان تحصیلات مهم نیست، آخرین چیزی که یاد گرفته‌اید؛ مهم است. بنابراین  بسیاری از چیزهایی را که در زندگی به دست می آوریم موفقیت نیست، به قول حافظ که می گوید:" حـجاب راه تـویی حـافـظ از مـیان برخیز   خوشا کسی که درین راه بی حجاب رود"  منظور شاعر را شاید بتوان با این مثال بیان کرد که بسیاری از افرادی که دکترا می گیرند در زندگی پیشرفت کرده اند، ولی من افرادی را می بینم که دکترا ندارند اما زندگی بهتر و موفق‌تری دارند. حتی من افرادی را می‌شناسم که زبان فرانسه یاد گرفته‌اند تا زندگی بهتری داشته باشند، اما وضع زندگی آنها بدتر شده است، لذا نباید این موارد را دلایلی برای پیشرفت دانست و باید از این زاویه نیز به مسئله نگاه کنید.

 امیدوارم آموزش و پرورش ما روزی  به جایی برسد که تشخیص دهد چه افرادی باید درس بخوانند و چه کسانی باید زبان یاد بگیرند، درواقع بتواند استعدادهای افراد را شناسایی کند. یکی از عواملی مهمی که موجب ناهنجاری در جامعه میشود این است افرادی که باید مشاخری را کسب کنند، کسب نمی کنند و این موضوع نصیب افرادی که شایسته آنها نیست، می‌شود. البته ناگفته نماند که در همه جای دنیا، تفکرات زیاده‌خواهی وجود دارد.

 

ایرانیان موفق(SIONA): لطفا در مورد آکادمی زبان کودکان که به تازگی آن را راه اندازی کرده‌اید، بفرمایید؟

علی پیرهانی: بنده یک آکادمی کودک و نوجوان دارم که  حدودا پنج سال پیش این مجموعه را تأسیس کردم، که هر کودک به مدت سه سال می تواند در اینجا زبان یاد بگیرد، ما در مرکزی چند زبانه فعالیت مختلف داریم؛ فعالیت پژوهشی، فعالیت کودکان و نوجوان، فعالیت آموزش از راه دور، که تمامی این ها بر اساس تجارب شخصی بنده در یادگیری این تعداد زبان شکل گرفته و کاملاً یک دانش کاملاً بومی است. یعنی بدون اینکه  بخواهیم از روش خارجی تقلید کنیم،  روی یک مدل یادگیری فکر کردیم، برای این از مدل یادگیری نام می‌برم چراکه مدل با متد خیلی متفاوت است و مدل در واقع یک فلسفه درونی دیده میشود و ما سعی کردیم که بیش از اینکه روی این متد یادگیری کار کنیم، بر روی یک مدل یادگیری کار کنیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آیا روش خاصی را در این مورد به کار می برید؟

پیرهانی: بله، ما اعتقاد داریم مشکل یادگیری زبان به هیچ وجه خود زبان نیست، مشکل زبان در یادگیری زبان های خارجه به صورت کلی یادگیری است، یعنی چی؟ شما از یک بچه 5 ساله بخواهید که در مورد میز صحبت کند، به فارسی بیش از 5 الی 4 ثانیه بیشتر نمیتواند این کار را انجام دهد. در واقع باید بگویم که ریشه  مشکلات زبان آموزان را باید در ابتدا در زبان مادری جست. به طور مثال زمانی که شما می خواهید، 100 درخت را با تبر بزنید در ابتدا باید تبر را تیز کنید، در واقع این تبر تیز در آموزش ما نمیرود و این تعلیمات صورت نمیگیرد. آیا توجه کرده‌اید که چه تعداد از خانواده‌های ما از دایره المعارف استفاده می کنند و بسیاری از افراد دایره المعارف را با دیکشنری اشتباه می‌گیرند؟

به نظر من  ما  باید در بحث زبان خارجه کاملاً کلی‌نگر باشیم (یادگیری یک فرآیند)، به طور مثال؛ همان طور که  ما می توانیم در هر موردی تغییر کنیم، همه چیز نیز باید به بچه ها آموزش داده شود و حتی بر روی مسائل روحی و روانی آنها نیز کار شود. تا یک output  نتیجه داشته باشد ما تمامی این موارد را در کنار گذاشتیم و سپس می گوییم زبان یاد بگیر، سپس می گوییم چرا زبان یاد نگرفته ایم،  به این علت که آداب اجتماعی  بچه های ما ضعیف است. در کلاس های زبان افرادی راحت تر زبان یاد می گیرند که آداب اجتماعی قویتر داشته و خوش مشرب‌تر هستند. امیدوارم روزی در آموزش و پرورش ما، بچه ها پس از ورود به مدرسه در ابتدا با آداب اجتماعی آشنا شوند.

واقعاً من نمیدانم ریاضی چه دردی از بچه های ما دوا کرده است، درواقع باید گفت این آموزش حکیم محور نیست بلکه حول محور است، یعنی ما آموزش در داخل کشور را تبدیل به یک Business  کرده‌ایم، آموزش سطح پایینی که در آن حکمت نیست در واقع اخلاق و تربیت در آن وجود ندارد،اگر شما دقت کرده باشید اکثر بچه های ایرانی میخواهند دکتر یا مهندس شوند. اما کسی نمی‌گوید که میخواهد فیلسوف شود.انگلیس یک جامعه فیلسوف پرور است و یک فضای کامکلا فلسفی دارد، به طور کلی فضای غرب، فضای فلسفی است چراکه علوم انسانی بسیار حائز اهمیت است  و تا زمانیکه در جوامع و دانشگاههای ما این ماجرا تصویب نشود که که فلسفه مهم تر از پزشکی است ما با همین جریانات مواجه هستیم. زمانی ما میتوانیم به فرزندان خود زبان یاد بدهیم که فقط  به آنها زبان یاد نداده باشیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA): آیا شما با آکادمی که تاسیس کردید می خواهید یک تحول در این زمینه ایجاد کنید؟

پیرهانی:  ما یک حرکتی را شروع کردیم که در آموزش کشور و حتی میتوانیم با برخی از کشورهای همسایه همانند تاجیکستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان براساس مدلی که داریم، کار را شروع کنیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آیا کتابی هم در مورد زبان شناسی دارید یا خیر؟

علی پیرهانی: بله در مورد فرمول یادگیری زبان های خارجه است که بزرگترین مشکلات افراد در زبان  آموزی این است که خود آموزه‌های خوبی نیستند، من اشاره کردم بحث آموزش زبان یک بحث کاملاً lifestyle  است یعنی بیش از اینکه آموزشی باشد، روان شناختی بوده چراکه  ما در آکادمی کودک و نوجوان با بچه‌ها طوری برخورد می‌کنیم که انگار در حال تربیت کردن یک دیپلمات هستیم.

 

ایرانیان موفق(SIONA) : آیا روش خاصی دارید؟

علی پیرهانی: مطمئن باشید در چند سال آینده علم رجعتی خواهد داشت تا 200 سال قبل، من این حرف را گارانتی میکنم. چراکه احساس می کنم علم در آن زمان بسیار بی ضررتر و سالم تر است، مکتب خانه های ما به دلیل اینکه به بچه ها استقلال و نظم اموزش داده میشود یک مدل موفق آمیز است. در حال حاضردر کدام مدرسه غیرانتفایی چنین موضوعی وجود دارد؟!

 

ایرانیان موفق(SIONA): آخرین جمله شما در مورد موفقیت چیست؟

علی پیرهانی: به اعتقاد بنده، نظم مهمترین مؤلفه در موفقیت است.

 

 

 

 

 

captcha