زندگی‌نامه موریس مترلینگ
زندگی‌نامه موریس مترلینگ
نویسنده و شاعر بلژیکی

 

مترلینگ کار نویسندگی را به طور رسمی از سال ۱۸۸۹ آغاز کرد

 

نام اصلی: موریس پُلیدور ماری برنار مترلینگ

زادروز: ۲۹ اوت ۱۸۶۲

مرگ : ۹ مه ۱۹۴۹ میلادی

ملیت: بلژیکی

پیشه: نویسنده، شاعر و فیلسوف

موریس پُلیدور ماری برنار مترلینک (Maurice  Maeterlinck) نویسنده، شاعر و فیلسوف بلژیکی بود.

زندگینامه موریس مترلینگ

موریس مترلینگ در سال ۱۸۶۲ در شهر گنت در قسمت فلاندر کشور بلژیک متولد شد. زبان آلمانی و فرانسه را در خانواده فراگرفت و در مدرسه زبان لاتین آموخت. موریس مترلینگ تحصیلات مقدماتی را در مدرسه سن بارب به پایان برد و جهت فراگیری رشته حقوق، فلسفه و حشره شناسی وارد دانشگاه گردید و مدارج آن را با موفقیت پشت سر نهاد و پس از فارغ التحصیلی به سال ۱۸۸۴ به عضویت کانون وکلای دادگستری شهر کان درآمد و بعد به ریاست این کانون رسید.

اما محیط آنجا نتوانست روح کاوشگر موریس مترلینگ را آرام سازد، لذا به سال ۱۸۸۷ به فرانسه رفت. ولی چند ماه پس از ورودش به فرانسه به علت مرگ پدر مجبور به ترک آنجا شد و دوباره به شهر کان مراجعت نمود. مرگ پدر، او را به اندیشیدن درباره هستی، حیات و مرگ واداشت و از آن پس شروع به نوشتن نمایشنامه کرد که اولین اثرش با موفقیت همراه نبود.

موریس مترلینگ سال ۱۹۱۱ جایزه ادبی نوبل را دریافت نمود

موریس مترلینگ مجدداً به سال ۱۸۹۶ به پاریس رفت و در آنجا تحت تاثیر آثار بزرگان مکتب سمبولیسم قرار گرفت. وی به سال ۱۹۰۰ با زنی به نام ژرژت لبلان (Georgette Leblance) آشنا شد که حکایت مادی و معنوی این زن در وی اثر فراوان داشت. او دو بار جایزه ادبیات نمایشی فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه را به خود اختصاص داد و به سال ۱۹۱۱ جایزه ادبی نوبل را دریافت نمود. اما به خاطر دلبستگی ملی، عضویت در فرهنگستان فرانسه را که به وی پیشنهاد شده بود نپذیرفت. مترلینگ در اوج محبوبیت و شهرت به سال ۱۹۲۰ به آمریکا رفت و تا پایان جنگ جهانی دوم و اشغال بلژیک توسط هیتلر به سال ۱۹۴۰ در آمریکا ماند.

موریس مترلینگ شاهکار نمایشنامه نویسی خود را به سال ۱۹۰۷ به نام پرنده آبی به قلم کشید که در کمترین مدت به چندین زبان ترجمه گشت. حال دیگر او در اوج شهرت بود و پادشاه بلژیک به وی لقب اشرافی کنت را داده بود و پادشاه انگلستان کاخی را برای وی در آنجا ساخت. او به شیوه سمبولیست‌ها اشعار خود را می‌سرود و ترجمه‌هایش جزو شاهکارهای جاویدان ادبیات فرانسه محسوب می‌گردد. مترلینگ آثار زیادی از خود به جای گذاشته‌ است.

پایان زندگی موریس مترلینگ

موریس مترلینگ در سال‌های پایان زندگی دچار اختلال حواس شد و در یکی از تیمارستان‌های ویژه در آمریکا به سر برد. وی در تاریخ ۱۹۴۹ میلادی در سن ۸۷ سالگی بر اثر سکتهٔ قلبی درگذشت.

آثار موریس مترلینگ

برخی از مهمترین آثار موریس مترلینگ عبارتند از :

نمایشنامه‌های «مرگ تن تاژیک»، «معجزه»، «درام ماری ماکدولین»، «آریان و بارب بلو»، «پله آس» و «ملیزاند» و کتاب‌های «قانون بزرگ»، «جاده‌های کوهستانی»، « ساعت سنگی»، «دیوان اشعار»، «راز بزرگ»، «معبد مدفون»، «هوش گل‌ها»، « گنجینه ناچیز»، «بعد چهارم»، «میزبان ناشناس» و «سایه بال‌ها».

مترلینگ ناگهان نویسندگی تئاتر را رها کرد و شروع به نوشتن کتاب‌های فلسفی نمود. این کتاب‌ها که به راستی در جهان علم و ادب، غوغا به پا کردند، عبارتند از :

1- عقل و سرنوشت

2- زندگی زنبور عسل

3- معبد ویرا

4- دو باغ هوش گلها

5- مرگ

6- بقایای جنگ

7- صاحبخانه ناشناس

8- جاده‌های کوهستانی

9- راز بزرگ

10- زندگی موریانه

11- زندگی فضا

12- عرصه فرشتگان

13- زندگی مورچه

14- ساعت ریگی

15- سایه بال‌ها

16- قانون بزرگ

17- قبل از سکوت بزرگ

18- گنجینه فقرا

19- دروازه بزرگ

نظر شخصیت‌های بزرگ درباره موریس مترلینگ

«برکسون» فیلسوف و دانشمند شهیر، در ارتباط با مترلینگ بیان می‌دارد :

«ما اگر بگوییم که مترلینگ به منزله سقراط عصر حاضر است، سقراط را خیلی بزرگ و مترلینگ را کوچک کرده‌ایم».

انیشتین نیز در این رابطه می‌گوید:

«شاید قرن‌ها بگذرد و در کره خاکی اندیشمندی مانند مترلینگ به وجود نیاید».

عظمت مترلینگ در نیروی فکر او بود و در هیچ یک از علوم فیزیک، شیمی، ریاضی و مکانیک و ...به پای دانشمندان امروزی نمی‌رسید. مترلینگ یک دهم از معلومات انیشتین را در ریاضیات نداشت، اما امواج مغز او چندین برابر انیشتن بود؛ به گونه‌ای که خود انیشتین می‌پذیرد که او مرد بزرگی است. خلاصه اینکه، برتری یک دانشمند یا فیلسوف به میزان دانسته‌هایش نیست و اگر چنین باشد، ارزش و دانش یک دائرة المعارف بیشتر از ده‌ها دانشمند است.

برخی از کتاب‌های مترلینگ در زمان حیاتش، تنها در فرانسه بیش از یکصد و پنجاه بار تجدید چاپ شد.

captcha